150 éves az 1869. évi IV. törvénycikk

Máthé Gábor professor emeritus, a konferencia levezető elnöke bevezetőjében kiemelte, hogy a rendezett államélethez hozzátartozik a bírói joggyakorlat szabályozása is. Mint mondta, a bírói hatalom gyakorlásáról szóló "1869. évi IV. törvénycikk megfelelt a kor kívánalmainak, olyan alapszintű törvény, amely nélkül nem létezhetne jogállam. Elvi alapot és ma is követendő példát ad."
A jubileumi konferencián "Az 1869. évi IV. törvénycikk hatása a magyar börtönügy profiljára" címmel tartott előadást Mezey Barna tanszékvezető egyetemi tanár. A XIX–XX. századi bírói fizetésrendezési törekvésekről adott átfogó képet Bódiné Beliznai Kinga egyetemi docens "Adj a bírónak aranyat, tied az igazság. A bírók anyagi függetlensége" című előadásában. "Amikor nem érvényesült a hatalommegosztás elmélete" címmel Horváth Attila egyetemi magántanár az 1950-es évek ítélkezési gyakorlatának problematikáját taglalta.
A bírói függetlenséget deklaráló törvényre emlékezve az érdeklődők további előadásokat hallgathattak meg Majláth György országbíróról és kúriai elnökről, a kiegyezést követő egységes törvénykezési rendszer kialakításáról, a hatásköri összeütközések XIX. századi elbírálásáról, a Közigazgatási Bíróság XX. századi történetéről, az 1869. évi törvény hatásáról a mai bírói karra, valamint a bíróságok megkülönböztető jegyeiről a magyar közjogban.