Tiszteletbeli tanárok
Zinner Tibor
1948-ban születtem, Sátoraljaújhelyen. Egyetemi tanulmányaimat a debreceni KLTE-n végeztem. Előbb ott voltam egyetemi tanársegéd, majd közel egy évtizeden át Budapest Főváros Levéltárában dolgoztam. Ezt követően a Csepel Vas- és Fémművek Oktatási és Társadalomtudományi Intézetében, majd MEASZ-ban dolgoztam, mint a Horthy-korszak kutatását vezető kutató, illetve a hazai ellenállók szervezetében a volt antifasiszta jellegű ellenállási mozgalom feltárását irányítók egyike. Megszüntetéséig a Reflektor Kiadó szerkesztőség vezető főszerkesztője voltam. 1989 márciusától dolgozom a Legfelsőbb Bíróságon, jelenleg tudományos osztályvezetőként.
Doktori disszertációmat 1979-ben védtem meg Debrecenben summa cum laude fokozattal az ÉME történetéről írt, azóta az Akadémiai Kiadó által is kiadott monográfiámmal. Tudományos érdeklődésem a XX. századi politikai bíráskodásnak a hatalommal való összefüggéseire, a bírói függetlenség alakulására, a hatalmi viszonyoknak a politikai bíráskodás révén a társadalomra ható folyamataival kapcsolatos működésére irányul. Egyrészt a Horthy-, másrészt az ún. szocialista korszak pereinek kutatása során a hatalmi önkény jogi hátterét, illetve az egyes ügyekben ártatlanul meghurcoltak sorsát alakító politikai hátteret kutató tevékenységemet ismerte el a Németh-kormány, amikor felkérésre elnöki tisztet vállaltam az ún. tényfeltáró kormánybizottságban 1989-1991 között. Ezt a munkát folytathattam az Antall-kabinet idején is, s összességében a három, ún. semmisségi törvényt megalapozó történeti kutatás vezetője lettem.
Tudományos publikációm ezekből a tárgykörökből származnak. Jelenleg az igazságszolgáltatás történetét feldolgozó ötkötetes sorozat megjelentetése a fő tudományos feladatom, az ötödik kötet ez év végén jelenik meg. 1982 óta tanítok meghívott előadóként az ELTE ÁJK Magyar Állam- és Jogtörténeti Tanszékén, illetve tartok előadásokat Miskolcon. 1987-ben Jerusalemben a Yad Vashem-ben, 1993-ben Münchenben a Free Europe Archives-ban voltam kutatóúton.