Jogi kultúrtörténeti könyvbemutató

2022.09.13.
Jogi kultúrtörténeti könyvbemutató
Bensőséges hangulatú ünnepségen, a Pécsi Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Kar centenáriumi programjai között 2022. szeptember 8-án került bemutatásra „A jog kulturális holdudvara” – A magyar jogtörténet, jogi kultúrtörténet európai kontextusai (Budapest, Gondolat Kiadó, 2022), a Dr. iur. Dr. habil. Kajtár István DSc. emlékének ajánlott tanulmánykötet.

Köszöntő szavaiban Prof. Dr Fedeles Tamás oktatási rektorhelyettes, a PTE Centenáriumi Programirányító Bizottság elnöke emlékezett a Kar 2019-ben elhunyt nemzetközi hírű jogtörténész professzorára. A jogtörténeti tanszéket vezető, jogászok nemzedékei által tisztelt jogtudós, a kiváló kolléga, a kar- és  egyetemtörténeti tanulmányokat is jegyző pécsi professzor alakját Dr. Fábián Adrián dékán idézte.

Prof. Dr. Mezey Barna DSc., az MTA–ELTE Jogtörténeti Kutatócsoport vezetője a Kutatócsoport a 19-20. századi magyar és az európai jogtörténet viszonyrendszerének bemutatását célul tűző Jogtörténeti Értekezések kiadványsorozatának szerkesztője méltatta az osztrák jogtörténet, jogi kultúrtörténet legújabb eredményeit a magyar kutatás számára közvetítő, a pécsi jogi kultúrtörténeti műhely létrehozójaként a jogi kultúrtörténet, mint kutatási irány egyik hazai megalapozójának tekintett nagyszerű pécsi jogtörténész kolléga tudományos pályáját. Köszönetet mondott Dr. Nagy Janka Teodóra és Dr. Béli Gábor szerkesztőknek, a kötet lektorának Dr. Révész T. Mihálynak, továbbá a technikai szerkesztői munkáért Dr. Megyeri-Pálffi Zoltánnak és Szabó Ernőnek. Mint elhangzott, a kötet megjelenéséhez az Eötvös Loránd Kutatási Hálózat nyújtott támogatást, a kézbe vett kötet igényes nyomdai munkája a Gondolat kiadót és vezetőjét, Bácskai Istvánt dicséri.

A szerkesztői megszólalásokban Dr. Béli Gábor a PTE ÁJK oktatási dékánhelyettese Kajtár Istvánra, a jogtörténészek generációit pályájukon elindító pécsi tanszékvezető professzorra emlékezett. Prof. Dr. Nagy Janka Teodóra a Tárkány Szücs Ernő Jogi Kultúrtörténeti és Jogi Néprajzi Kutatócsoport elnöke, az MTA PAB IX. Gazdaság- és Jogtudományok Szakbizottság Munkabizottságának alelnöke Kajtár István a mester, majd kutatótárs, a kutatóműhely alapító tag szerepét méltatta abban, hogy a jogi kultúrtörténet mellett a jogi néprajzi kutatások is a hazai jogtörténettudományban találtak otthonra. Mint kiemelte, a tematikailag sokszínű kötet „Tanulmányok a jog kulturális holdudvarából” fejezetének publikációi a jogi kultúrtörténeti kutatások legújabb hazai eredményeit és azok nemzetközi összefüggéseit mutatják be. „A magyar jogtörténet, jogi kultúrtörténet európai kontextusainak kutatója: Kajtár István” fejezet tanulmányai, visszaemlékezései alapján pedig kirajzolódik az európai kitekintéssel művelt jogtörténet-tudomány kiváló professzorának szakmai pályaképe. (A kötet szerzői: Balogh Elemér, Bánkiné Molnár Erzsébet, Béli Gábor, Bódiné Beliznai Kinga, Bognár Szabina, Falus Orsolya, Frey Dóra, Gelencsér József, Homoki-Nagy Mária, Horváth József, Kajtár István, Kajtár Istvánné, Korsósné Delacasse Krisztina, Marian Malecki, Matla Gabriella, Mezey Barna, László Balázs, Nagy Janka Teodóra, Nánási László, Peres Zsuzsanna, Stipta István, Szabó Ernő, Szabó Géza, Szabó István, Varga Csaba, Völgyesi Levente.)

Ahogyan a 2019. november 28-29-én a Pécsi Akadémia Bizottság székházában szervezett emlékülés és konferencia résztvevői, a könyvbemutatón megjelent szerzők szakmai és személyes hozzászólásai is az emlékezés ünnepi pillanatainak részeivé váltak. Jelképesnek is tekinthetőek Prof. em. Font Márta, az MTA PAB alelnöke a jelenlévőkkel megosztott gondolatai a társtudományterületek együttműködésének fontosságáról, a kutatói hálózatokban gondolkodó kollégáról. A bensőséges megemlékezéssé vált könyvbemutatót a család képviseletében jelenlévő Dr. Kajtár Istvánné „a Kajtár István a professzor, a kolléga és az ember iránt írásban és szóban megnyilvánuló tiszteletet és szeretetet” köszönő szavai zárták.

A könyvbemutató a Pécsi Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Kar, az MTA PAB IX. Gazdaság- és Jogtudományok Szakbizottság Jogdogmatikai és Jogtörténeti Munkabizottsága és a Tárkány Szücs Ernő Jogi Kultúrtörténeti és Jogi Néprajzi Kutatócsoport (PTE KPVK) szervezésében, Korsósné Dr. Delacasse Krisztina adjunktus moderálásával valósult meg.